Złote myśli

Mamy bardzo wiele książek zawierających tak zwane złote myśli. Poświęconych im jest również całe mnóstwo internetowych witryn. Złote myśli to nic innego, aniżeli jakieś mądre zdania i zgrabnie, krótko sformułowane spostrzeżenia i przemyślenia. Złote myśli zazwyczaj są czyjeś – czyli mają swojego autora. Najczęściej przypisuje się je bardzo znanym ludziom, nawet i fikcyjnym, filmowym postaciom, chociaż czasami bywają także i na przykład powiedzeniami ludowymi, które nie posiadają konkretnego autora. Czytanie złotych myśli zawsze sprawia nam przyjemność, albowiem niejednokrotnie idealnie łapią sens tego, co sami chcielibyśmy powiedzieć, ale nie bardzo wiemy w jaki sposób to zrobić. Złote myśli są zawsze celnymi i bardzo trafionymi uwagami. Te najlepsze często zapamiętujemy i wykorzystujemy w różnych sytuacjach. Złota myśl to inaczej jakaś sentencja. Nieodmiennie jest to cytat zaczerpnięty z czyjejś wypowiedzi. Z reguły mamy swoich ulubionych autorów złotych myśli, dla mnie to np. Woody Allen.

Kategoria Powiedzenia

Odpłynąć myślami

Niejednokrotnie każdemu z nas zdarzyło się gdzieś odpłynąć myślami. Otaczający nas ludzie postrzegają takie sytuacje w ten sposób, że przy nich jesteśmy obecni ciałem, ale duchem jesteśmy zupełnie gdzie indziej. Odpłynąć myślami zdarza nam się dla przykładu podczas nudnych spotkań zawodowych, jakiś szkoleń, które tak naprawdę niewiele nas interesują czy naukowych konferencji, w których chcąc nie chcąc musimy brać udział. Myślami lubimy odpływać do miejsc przyjemnych i sympatycznych, bardzo miło przez nas wspominanych, do wydarzeń, które pragniemy zachować w swojej pamięci możliwie jak najdłużej. Z nieukrywaną chęcią powracamy do nich co jakiś czas. Odpływanie myślami ma zatem swoje zalety, bo sprawia, że chociaż przez chwilę czujemy się zdecydowanie lepiej. Ma również i swoje wady, bo przez to zdarza nam się coś przeoczyć, o czymś nie usłyszeć, czegoś nie zapamiętać, a potem okazuje się, że wiedza takowa bardzo by się nam do czegoś przydała. Każdy ma duszę marzyciela i lubi odpływać myślami.

Kategoria Powiedzenia

Myśliciel

Często spotykamy się z określeniem, że jakąś wybitną, znaną wszem i wobec postać określa się mianem myśliciela. Samo to słowo kojarzy nam się nieodmiennie z osobą bardzo mądrą, inteligentną, światłą, posiadającą szeroki ogląd na wszystko, co się dookoła niej dzieje oraz charakteryzująca się bardzo wysokim stanem wiedzy w różnych dziedzinach. Być może właśnie dlatego sformułowanie owe używane jest w odniesieniu do filozofii – nauki, której celem jest dociekanie prawd o świecie, życiu i sensie istnienia, zgłębianie się w prawa natury i wyciąganie z tego odpowiednich wniosków. Myśliciel to dla nas ktoś, kto właśnie poświęcił się tejże filozofii, wypracował swój własny światopogląd i związane z nim ideologie oraz przekonał do nich jakieś grupy ludzi, którzy owe poglądy postanowili przyjąć za własne. Mówi się o bardzo wielu wybitnych myślicielach, poczynając od czasów starożytnych po współczesne – byli nimi na przykład Pitagoras, Arystoteles, Tomasz z Akwinu, Rousseau, Sartre czy także Kant.

Kategoria Powiedzenia

Myśleć pozytywnie

Myśli, które przychodzą nam na co dzień do głowy bywają bardzo zróżnicowane. Nie wszystkie rzecz jasna są miłe i przyjemne, nierzadko zdarzają się myśli złe i nacechowane jak najbardziej negatywnie. Od tego, które z nich przeważają pod czaszkami, w głównej mierze zależy nasze samopoczucie, nastawienie do innych ludzi i ogólnie do świata. Niejednokrotnie zdarza nam się słyszeć, że grunt to myśleć pozytywnie, bo jeśli patrzymy na otaczającą nas rzeczywistość i problemy w kategoriach pozytywnych, nie stresujemy się tak straszliwie. Oczywiście, nie zawsze jesteśmy w stanie myśleć pozytywnie, ale należy chociażby spróbować i postarać się. Człowiek ma do tego taki mechanizm, który pozytywne myślenie może jednakże utrudniać – sami lubimy się nakręcać niczym sprężyny i nastawiać się na to, że spotka nas wszystko, co najgorsze, a problemy nie zostaną rozwiązane po naszej myśli. Jedni z tym mechanizmem radzą sobie lepiej, zaś innym niestety przychodzi to zdecydowanie bardziej opornie i trudniej.

Kategoria Powiedzenia