Miłość

Miłość Miłość była najważniejszą wartością w filozofii romantycznej. Romantycy oddzielili ją jednak od jej codziennych wyobrażeń: spokojnego domu, czy erotycznego spełnienia, szczęśliwego małżeństwa czy rozkoszy zmysłów. W oczach romantyków wartość stanowiło samo uczucie i jego doświadczenie. W czasach romantyzmu, kultura ukazuje miłość prawie zawsze nieszczęśliwą. Platon przedstawił miłość jako uczucie łączące dwoje przeznaczonych sobie ludzi, porównanych do dwóch połówek tego samego owocu. Uczucia romantyków były podobne, jednak szybko przekonano się, iż wyznaczony ideał miłość jest wręcz nieosiągalny. W utworach bohaterowie odnajdują się co prawda, jednak nie potrafią się połączyć. Na ich drodze powstaje zawsze jakaś przeszkoda. Rozdziela ich okrutny los. Skoro więc nie istnieje miłość idealna, życie wydaje się bezsensowne. Ból spowodowany odkryciem tego smutnego faktu, uświadamiał romantykowi, że jest on sam i odsłaniał przed nim otchłań życia wewnętrznego. Miłość przynosiła zatem poznanie – bolesne, ale być może właśnie dlatego tak cenne i głębokie.

Kategoria Książki

Literatura

Literatura W Polsce jest dość sprzeczna data powstania początku romantyzmu, jest kilka teorii. Najpopularniejszą i najchętniej obieraną jako właściwe rozpoczęcie romantyzmu w naszym kraju jest wydanie pierwszego tomiku poezji w 1882 roku przez jedną z najwybitniejszych postaci polskiego społeczeństwa, czyli Adama Mickiewicza. Koniec natomiast ustanawia data upadku powstania styczniowego, czyli w 1864 roku.W niemczech natomiast najpopularniejszą literaturą tego okresu jest bez wątpienia wielkie, wybitne dzieło Goethego, które wydane zostało w 1774 roku, a mianowicie „Cierpienia młodego Wertera”, którą dzisiaj obowiązkowo czyta się w polskich szkołach. Książka w niezwykle trafny i błyskotliwy sposób opisuje ducha tamtych czasów i była jakby furtką do nadchodzącego wielkiego przełomu w sztukach, które były w tamtych czasach najpopularniejsze. Książka do dzisiaj jest uznawana za szandarową całej tej wielkiej epoki. We Francjo natomiast dominowali Rousseau oraz inni preromantycy, dla których zawsze najważniejsze w swojej twórczości było podejście do uczuć, które zawsze konfrontowali z rozumem.

Kategoria Książki

Pamiętnik

Pamiętnik Pamiętnik, w zależności od tego jaki, jest przeważnie formą zapisywania wydarzeń z danego dnia, prowadzony jest zwykle codziennie, bądź co jakiś czas, a nawet cyklicznie – jeden wpis z roku, pod koniec roku, w sylwestra. No różne są sposoby.Założenie jak i prowadzenie pamiętnika nie wymaga wiele. Na pewno nie tyle co siedzenie około 8 godzin w pracy, bo wtedy to już mówimy o czymś konkretnym pisaniu pamiętnika, dobra, nie ważne.Wracając jednak na myśl przewodnią pamiętnika – to forma zapisywania rozdziałów w swoim życiu itp. itd. po prostu służy do bzdurnego pytania – pisząc i nazywając to wszystko jednym słowem.I właściwie na temat tego pamiętnika czy ogólnie na wszystkie tematu to już wszystko, pewnie nic więcej nie mogę powiedzieć, ponieważ nie sądzę bym mógł coś dodać. Może tylko to, że takim jednym z akcesoriów do pamiętnika jest kłódka i kluczyk – bardzo polecam, świetne dla Pań ;]I chyba na teraz to tyle. Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego artykułu. Pozdrowienia i miłego dnia.

Kategoria Książki

Czas przełomu

Czas przełomu Romantyzm zrodził się przez wątpliwości, które nękały ludzi XVIII wieku. Stopniowo przestawano wierzyć w moc i potęgę ludzkiego rozumu, oraz kierować się uniwersalnymi i jasno sformułowanymi prawami ustalonymi przez uczonych i filozofów. Zaczęto bowiem dostrzegać, że życie nie zawsze zgodne jest ze schematami. Abstrakcyjna wiedza rozmijała się z konkretnym ludzkim doświadczeniem, a szczególnie z tym, co dyktowało człowiekowi serce. Racjonalizm nie dawał odpowiedz człowiekowi na wiele istotnych pytań, jak choćby skąd się bierze dobro, a skąd zło. Dodatkowo w okresie tym wątpliwościom towarzyszyły krwawe wojny rewolucyjne, które nijak pasowały do pięknych haseł „wolności, równości i braterstwa”. W praktyce zamieniały się one w terror. Wywnioskowano z tego iż to nie rozum rządzi historią. Jest on siłą nieprzewidywalną i okrutną. Świat czasu przełomu zdawał się być chaosem. Kultura natomiast nie potrafiła go opisać, ani wyrazić rozsadzających go sprzeczności. Dlatego młodzi zaczęli się buntować przeciwko racjonalizmowi, odwracając się o jasnych zasad i reguł. Uciekali w stronę uczucia, autentyzmu jednostkowego przeżycia, a także do artystycznej swobody. Wartości i inspiracji poszukiwano w związkach człowieka z naturą, z językiem ojczystym, narodem. Tak rozwijał się romantyzm.

Kategoria Książki